HİZMETLERİMİZ

Access Kontrol sistemleri

Access Kontrol 
 

Güvenlik sistemleri konu olduğu zaman insanların akıllarına ilk olarak gelen şeylerin başında Access kontrol sistemleri gelmektedir. Erişim kontrolü olarak da bilinen bu sistem dijital ve fiziki bileşenlerden oluşmaktadır. Bu sistem bir bina veya bilgisayar sistemi içerisine erişim yetkisi olarak bilinmektedir. Fiziki koruma ile alakalı ikinci kademe olan bu sistem günümüzde de en fazla kullanılan sistemler arasında yer almaktadır. Öyle ki artık gerek evler gerekse iş yerlerinde bu sistem kullanılmaktadır. Access kontrol sistemleri, kullanıldığı yerde güvenlik, duyarlılık, güvenlik ve mahremiyet konularında tam olarak koruma sağlamaktadır. Bu sistemin bileşenleri genel olarak kilitler, kapılar, kontrol panelleri ve dijital okuyuculardır.

 

Bu Sistem Nasıl Çalışır?

 

En basit tabir ile Access kontrol sistemleri için kullanıcılara erişim kartları verilmiştir. Bu kartlarda bir numara, kartın kullanıcısı ile alakalı bilgilerin yanı sıra kartın erişim yetkileri ve verilen sınırlamalar bulunmaktadır. Kişi sahip olduğu kartı uyumlu olan okuyucudan geçirdiği zaman okuyucu kartta bulunan bilgileri alarak ana işlemcide bulunan erişim kartı listesi ile karşılaştırır. Daha sonrasında da burada yer alan kayıtlar ışığında da girişi kabul ya da ret ederek bunu kendine ait olan log dosyasına kaydeder. Eğer ki kişinin girmek istediği yere girişi engellenirse, kontrol paneli bu kapıya ait olan röleyi çeker ve kapıyı kilitler. Bunun haricinde girişte bir sıkıntı yoksa ve okuyucunun kartı ile erişim listesi içerisindeki kodda eşleşme bulunuyorsa, Access kontrol sistemi kapıya açacak ve kapının açılması esnasında oluşacak alarmı da kapatır.

 

Özellikle de son dönemlerde hazırlanmış olan LED modelli Access kontrol sistemleri sayesinde geçiş onayları ışıklı sistem ile durum güncellemelerini gerçekleştirilmektedir. Erişim alanlarını yetkilendirmek isteyen kişiler ise farklı sistemler bulunmaktadır. Şimdilerde pek çok farklı yerde tercih edilen markalardan bir tanesi olan Moonwell geçiş kontrol sistemleri içerisinde pek çok farklı model bulunmaktadır. Bunların başında ise online çalışmaları gelmektedir. Böylece kişilerin bu sistemleri sürekli açık tutmak adına belirli aralıklarla işlem yapmasına da gerek kalmamış olur. MW-350 PD modeli kart veya şifre ile çalışma modu bulunmaktadır.

 

4000 geçiş hafızasına sahip olan model bünyesinde 3000 kullanıcı için işlem yapılabilmektedir. Sistemin üstünde yer alan tuş takımı sayesinde cihaz oldukça kolay bir şekilde programlanabilmektedir. Burada insanların geçişlerinin listelendiği saat ise gerçek zaman saatidir. Böylece yapılacak incelemeler esnasında kişiler doğru bir şekilde zaman incelemesini yapabilirler. Bulunulan yere belirli dönemlerde girişlerin yasaklanması istendiği zaman, yine sistem üzerinden bu işlem yapılabilir. Belirlenecek düzenlemeye göre iki tarih ta da saat arasında istenilen kişiler için geçiş izni ya da giriş yasağı uygulanabilmektedir. Bu durum özellikle de büyük işletmeler için çok büyük bir öneme sahiptir.

 

İşletmeler bu sayede kendi bünyelerinde çalışan insanların iş saatlerini düzenlerken bazı saatlerde yalnızca üst düzey çalışanların girmesi istenilen bölümler de kolaylıkla hazırlanmış olur. Üstelik isteğe bağlı olarak sistemde sürekli yasaklama özelliği de bulunmaktadır. Yani kullanıcılar diledikleri kart ya da şifre ile girişi tamamen sistemden atabilirler. Online çalışma özelliğine sahip olan diğer bir model MW-341 MF, EM uyumlu 13,56 Mhz Rfid kart okuyucu uyumludur. 2000 kart hafızası olan bu model isteğe bağlı olarak hafızasını 4000’e çıkartabilmektedir. Stand-Alone çalışma modunda 1 ila 8 saniye arası ayarlanabilir röle süresi olan cihazdaki bu süre, potansiyometre ile ayarlanabilmektedir. Online moda ise bu süre 30 saniyeye kadar çıkartılabilir.

 

Ayrıca bu mod içerisinde bilgisayar bağlantısı algılanmadığında otomatik olarak Stand Alone moduna geçiş yapılabilir. 2 adet LED olan modelde manyetik kontak girişleri yer almaktadır. Aynı bus kablosu üzerinden 64 cihaz kullanılabilir. MX-730; modern tasarımı ile dikkat çeken Access kontrol sistemleri arasında kendine yer bulmakta. LCD ekran üzerinde yer alan Türkçe/İngilizce menüsü sayesinde istenilen işlemler herhangi bir zorluk yaşanmadan burada kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Kapı/turnike açma özelliği ve 500 parmak izi kapasitesi, modelin diğer özellikleri içerisinde yer almakta. MX-708 ise 1.500 parmak izi ve 10.000 kart ile büyük işletmelerin isteklerini yerine getirmeyi hedeflemektedir. 100.000 log kapasitesi olan modelin metal kasası sayesinde herhangi bir sorun yaşanmadan giriş çıkış işlemleri kontrol altına alınabilmektedir.

 

Seçeceği Access kontrol sistemlerinin mümkün olduğu kadar sağlam bir kasaya sahip olmasını isteyen kişilerin son dönem tercihleri ise MW-350 olmakta. Metal kasası sayesinde hem darbelere karşı dayanıklıdır hem de su geçirmez. Kart, şifrenin yanı sıra kart veya şifre ile rahatlıkla çalışabilir. İç ve dış alanda rahatlıkla kullanılabilen MW-101 ile harici kırmızı ve yeşil LED kontrolü sağlanabilmektedir. Kolay montajı ve su geçirmez yapısı sayesinde uzun süreli kullanıma da uygundur. Modern görünümü ile insanların beğenisini kazan MX-707, Stand Alone modun yanı sıra MW-301 panel ile birlikte online olarak çalışabilmektedir. İsteğe bağlı olarak parmak izi ya da kart ile giriş çıkışlar kontrol altına alınabilmekte. 1.000 parmak izi kapasitesi olan sistemin kart+parmak izi, parmak izi, kart olarak 50.000 logluk bir kapasitesi bulunuyor.

 

Kişiler yapacakları değişimlere bağlı olarak kartın basılması ya da parmak izinin okutulması sonrasında kapı/turnike açma özelliği de yine bu sistem üzerinden insanlara sunuluyor. 8 haneli şifre özelliğine sahip olan MW-102, kolay montajı sayesinde istenilen her noktada hızlıca hizmet vermeye başlayabiliyor. Harici yeşil ve kırmızı LED ve buzzer kontrolü, su geçirmez yapısı, ters voltaj koruması, 300 ms altındaki kart okuma süresi ile de öne çıkmayı başarıyor. 20.000 kullanıcı ve 40.000 olay hafızasına sahip olan MW-305 OP üzerinde Ethernet arabirimi bulunmaktadır. 4 tane MoonWell RFID geçiş kontrolü cihazı bağlanabilen sistem içerisinde dahili 2 röle çıkışı da yer alır.

 

Kilitli saç pano muhafazası sayesinde herhangi bir sorun meydana gelmeden kolaylıkla engellenir, sistem dış etkenlere karşı başarılı bir şekilde korunur. Access kontrol sistemleri kategorisi içerisinde yer alan bu ürün, 1280 geçiş grubunu tanımlatabilmektedir. Böylece kullanıcılar iki tarih ve iki saat aracı, aylık ve haftalık plan, günlük çoklu vardiya planı, geçiş grubu içinde bulunacak kişiyi seçme gibi özellikler arasından seçimlerini rahatlıkla yapabilmektedir. Üstelik geçiş grubu içindeki araç ve kişi sayısı dilenilen oranlarda sınırlanabilmektedir. Kullanıcılar farklı geçiş kontrol modlarında geçiş özelliği sayesinde kart ve şifre – yalnızca şifre ya da yalnızca kart modlarından bir tanesini rahatlıkla seçebilir.

 

Burada geçişler anlık olarak izlenebilmektedir. Sistemde yer alan paneller izlenilir ve dilenilen her an rahatça kontrol edilebilir. Bu sisteme bağlı olan kapıların durumu da yine MW-305 OP üzerinden izlenebilmektedir. Zengin raporlama seçeneği sayesinde kullanıcılar diledikleri zaman ya da kişi ile alakalı dönem bilgilerine ulaşabilir. İşletmeler kendilerine en uygun buldukları ürünler arasından seçimlerini yaparken pek çok farklı etkeni göz önünde bulundurmalı ve buna göre en doğru tercihi yapmalıdır. Aksi bir durumda satın alınacak Access kontrol sistemleri istenilen sonuçları veremeyecek ve kişiler planladıkları şeyleri ne yazık ki gerçekleştiremeyeceklerdir.