HİZMETLERİMİZ

Araç Kamera Sistemleri

ARAÇ KAMERA SİSTEMLERİ
 

Teknolojinin ilerlemeye başlaması ile birlikte artık araçlar ile alakalı sistemlerin içerisine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Öyle ki geçmiş dönemlerde insanlar yalnızca araçları kişilere emanet ediyor, sonrasında da bu araç ile alakalı bilgileri yalnızca araç onlara geldiği zaman öğrenebiliyordu. Bu durumun beraberinde ise pek çok farklı sorun meydana gelebiliyor. Şirketlerdeki araçlar personellere verildiği zaman ya da çok fazla kişinin taşımacılığının yapıldığı durumlarda araç içinde meydana gelen sorunlar ne yazık ki tam olarak bilinmiyor. Geçmiş dönemlerde özellikle de minibüs ve otobüs gibi yerlerde meydana gelen kötü sonuçlu olaylardan sonra artık araç kamera sistemlerini kullanmak toplu taşıma araçlarında zorunlu hale gelmiş oldu.

 

Bu sistemlerin en önemli özelliklerinin başında, adından da anlaşılabileceği gibi aracın içinde meydana gelen her türlü gelişmenin kaydedilmesi geliyor. Böylece herhangi bir olumsuz durumun meydana gelmesi engelleniyor, oluştuğu zaman ise araç kamera sistemlerinin kaydettiği gelişmeler incelendikten sonra sorunların çözümleri kolaylıkla gerçekleştiriliyor. Yeni kanunla birlikte artık başta ticari taksiler olmak üzere tren, tramvay, minibüs, otobüs, okullar için öğrenci taşımacılığı yapan servisler, işyeri servis araçları ve feribotlar içerisinde araç kameraları kullanılmaktadır. Bu kamera sistemlerinin kullanılmaya başlaması sayesinde artık yolcular daha öncesinde olmadığı kadar güvenli bir şekilde seyahat ediyor. Şoförler de araçların 7 gün 24 saat kayıt altına alındıklarından dolayı daha dikkatli bir şekilde araçlarını kullanmaya başlıyorlar.

 

Araç Kamera Sistemleri Faydalı Mıdır?

 

Üstelik araç kamera sistemleri yalnızca aracı kullanan kişileri ve yolcuları güvenli bir seyahat yapılmasına yardımcı olmamakta. Araç sahiplerinin en fazla korktuğu şeylerin başında aracın içindeki eşyaların çalınması geliyor. Öyle ki bazen hırsızlar aracı çalmıyor, aracın içerisinde yer alan değerli eşyaları çalıyor. İnsanlar da bu hırsızları bulmak isteseler de ellerinde herhangi bir delil olmadığından yapılacak işlemlerin tamamı sonuçsuz kalıyordu. Ancak şimdilerde bu durumda değişmeler meydana gelmeye başladı. Araç kamera sistemleri sayesinde insanlar araçlar içerisinde oluşacak her türlü değişim ya da olay ile alakalı haberdar olabiliyorlar. Üstelik bu sistem her geçen gün çok daha fazla araç sahibi tarafından tercih edilmeye başlamış durumda.

 

Şimdilerde gerek firmaların gerekse araç sahiplerinin araç kamera sistemlerini tercih etmelerindeki en büyük etkenlerin başında güvenlik geliyor. Özellikle uzun yol şoförleri ya da okullar için servis şoförlüğü yapan kişiler kimi zaman yorgunluktan kimi zaman trafik kurallarına uymadıklarından dolayı farklı kazalar ile karşı karşıya gelebiliyor. Üstelik bu kazalarda suç her zaman aracı kullanan şoförde olmuyor. Ancak karşı taraf suçunu kabul etmiyor. Böyle olunca da kişiler haksız yere cezalandırılabiliyor. Kazaların olduğu zamanlarda her an tanık bulunamayacağından araç kamera sistemleri oldukça güçlü birer tanık olarak insanların karşısına çıkıyor. Bu kameralar şimdilerde pek çok farklı özelliğe sahip olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.

 

Bilinenin aksine araç kamera sistemleri yalnızca içerideki görüntüleri kaydetmekte kalmıyor. Bununla birlikte artık bazı araç kameraları tarih ve saatin yanı sıra GPS koordinatlarını da kaydetme özelliğine sahip. Yani araç ile alakalı herhangi bir sorun meydana geldiği zaman kişiler kameraları incelemek istedikleri zaman yalnızca görüntüleri almakla yetinmiyorlar. Bunun yanı sıra görüntülerin saat kaçta ve nerede çekildiğini de rahatlıkla anlayabiliyorlar. Bu kameralar açık bir şekilde araçların içerisine konulabileceği gibi gizli olarak da aracın içerisini görebilecek şekilde yerleştirilebiliyor. Bu tarz kameralardan en çok faydalanan kişiler ise ticari araç sürücüleri. Çünkü bu kişilerin çoğu zaman hiçbir zaman güvenlik önlemi olmuyor.

 

Taksiler başta olmak üzere ticari araçlarda oluşabilecek her türlü olumsuzluktan en fazla etkilenen kişiler, araçları kullanan şoförlerdir. Böyle olunca da onların güvenliklerinin doğru bir şekilde sağlanması büyük bir önem taşımakta. Günümüzde meydana gelen olumsuz gelişmelerin bir nebze de olsa önüne geçmek adına artık araç kamera sistemleri kullanılıyor. Kameralar araçların içerisine, geniş bir görüntü açısının yakalanması adına dikkatli bir şekilde yerleştiriliyor. Böylece gerek şoför gerekse herhangi bir olayın meydana gelmesinin sonrasında bu olay ile alakalı istenilen her türlü bilgiyi çok daha kolay bir şekilde elde etmiş oluyor. 24 saat kayır esasına dayalı olarak çalışan araç kamera sistemleri sayesinde şoförler çok daha doğru bir şekilde trafiğe çıkmakta ve herhangi bir kural ihlali yapmamaya da özen göstermektedir.

 

Kötü niyetli kişiler de araçlarda araç kamera sistemlerinin bulunduğunu bilmelerinden dolayı bu onlar için caydırıcı bir etkiye sahiptir. Şimdilerde pek çok farklı araç tanıma sistemi bulunmaktadır. Araç sahiplerinin yapmaları gereken en önemli şey ise onlara en uygun olunacağına inanılan sistemler arasından seçim yapmaktır. Aksi bir durumda seçim yapılacak araç kamerası istenilen sonuçları beraberinde getirmeyecektir. Her bir araç kamera sisteminin farklı bir özelliği bulunmaktadır. Araca, kullanılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak farklı kameralar kullanılabilir. Şimdilerde piyasada başta tekli olma üzere 2’li 3’lü kamera sistemleri satışa sunulmuştur.

 

İnsanların yapmaları gereken şey ise oldukça basit. Araçları için en uygun olduklarına inandıkları araç kamera sistemlerini rikkatli bir şekilde inceldikten sonra bunlar arasından seçimlerini yapabilirler. Eğer ki bu konuda tam olarak bilgileri yoksa da hiç problem değil. Kocaeli Kamera ve Güvenlik Sistemleri bünyesinde yer alan araç kamera sistemleri arasında araçlar için en uygun olunacağına inanılan kamera sistemlerini insanların beğenisine sunuyor. Buradaki kamera sistemlerinin tamamı, araçların isteklerini başarılı bir şekilde yerine getirmeyi hedefliyor. Her bir sistemin ayrıntıları modellerin kendine ait sayfasında ayrıntılı olarak yazılmaktadır. Böylece tüm kamera sistemlerini dikkatli bir şekilde inceleyebilir, buradaki özelliklere bakarken gerekli karşılaştırmaları çok daha rahat bir şekilde yapabilirler.

 

Bunun sonrasında da sıra araç kamera sitemlerini satın almaya geliyor. Sistemlerin doğru bir şekilde aracın içerisine monte edilmesinin ardından da artık yapılacak tek şey kameraları düzenli olarak kontrol etmek oluyor. Böylece ister toplu taşıma araçları ister öğrenci taşıma servisleri ister ticari ya da özel araçlar belirli aralıklarla incelenebilecek, araç içerisinde meydana gelebilecek her türlü sorun ile alakalı gerekli olan tüm deliller en etkili yöntem olan araç kameraları içerisinden çok rahat bir şekilde alınabilecektir. Bu da hem araç sahipleri hem de şoförler için çok büyük şans. Artık gerek araçlara binenler gerekse aracı kullanan kişiler kendilerini hiç olmadığı kadar güvende hissediyorlar.

 

Bilinenin aksine araç kamera sistemlerinin fiyatları oldukça uygun. Yani insanlar bu sistemleri çoğu zaman fiyatı yüksek diye ne kadar isteseler de alamıyorlardı. Ancak şimdilerde bu konuda istenilen yüksek performans düşük fiyatlar ile kolaylıkla elde edilebiliyor. Uygun fiyatlara alınacak araç kamera sistemleri sayesinde artık insanlar kendi araçlarını bu sistemler ile gönül rahatlığı ile donatabilecek. Bunun sonucunda da insanlar daha öncesinde olmadığı kadar güvenli bir şekilde araçlarını kullanmış olacak. Kişiler de otobüs, minibüs gibi araçlara bindikleri zaman akıllarına herhangi bir soru işareti gelmeyecek, herhangi bir sorunun meydana gelmesi sonrasında yapılacak tek şey bu kamera görüntülerini incelemek olacaktır.