HİZMETLERİMİZ

Araç Takip Sistemleri

Araç Takip Sistemleri

 

Geçmiş dönemlerde insanlar gerek kendi araçları gerekse şirketleri bünyesinde bulunan araçların gün içerisinde nereye gittikleri, hangi bölgede ne kadar süre durduklarını bilemiyordu. Bundan dolayı da ciddi sıkıntılar meydana gelebiliyordu. Çünkü bazı iş yerlerinde kimi elemanların araçlar ile müşterilere gitmeleri gerekir. Ancak bu işlemin mümkün olan en iyi ve hızlı bir şekilde yapılması büyük bir önem taşımaktadır. Bunun nedeni ise bazı kötü niyetli kişilerin gün içerisinde müşterilere gidişlerde araç ile hazırlanmış olan güzergah dışına çıkmasıdır. Böyle olunca hem araç gereğinden fazla benzin harcamakta hem de müşterilere ihtiyaç duydukları hizmet verilmemektedir. Bununla birlikte çalınan araçlar da çoğu zaman kimin tarafından çalındığı bulunmadan kaybolup gidebilmektedir.

 

Böylesi durumların önüne geçmek adına şimdilerde insanlar araç takip sistemlerini kullanıyorlar. Bu sistemler sayesinde araçların güzergahları, bulundukları yer ile alakalı istenilen her türlü bilgi kısa süre içerisinde kişilerin kullanımına sunuluyor. Kullanılan sistemlerin içerisinde yer alan cihazlar ile birlikte aracın lokasyonu yalnızca saniyeler içerisinde kişilerin karşısına çıkmış oluyor. Bununla birlikte takip sisteminin özelliklerine bağlı olarak aracın bundan önce nerelerde bulunduğu gibi konular ile alakalı da çeşitli bilgileri kişilere iletirler. İlk ortaya çıktığı zamanlarda araç takip sistemlerini kullanan şirket ya da kişi sayısı son derece azdı. Çünkü bu sistemi yalnızca birkaç marka ülkemizde insanların kullanımına sunmuştu ve haliyle ücretleri de oldukça yüksekti.

 

Sonrasında ise artık insanların araç takip sistemleri ile alakalı talepleri ile birlikte pek çok marka bu konuda farklı modelleri üretmeye başladılar. Günümüzde artık pek çok farklı sektörde kendine yer bulan firmalar, bünyelerindeki araçlarda bu takip sistemini kullanıyor. Ayrıca bireysel olarak da araç takip sistemi kullanan kişilerin sayısı şimdilerde oldukça fazla. Kişisel olarak kullanılan araç takip sistemi ile birlikte gerek çocuklar gerekse hasta kişilerin o an nerede oldukları ile alakalı istenilen bilgilere kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Pek çok kişi araç takip sistemlerinin yalnızca bir aracın nerede bulunduğunu öğrenmek adına kullanılabileceğini zannederler. Halbuki artık bu sistemler sayesinde kişiler araçları kendileri kullanıyormuş gibi her türlü bilgiye çok kolay bir şekilde erişebilirler.

 

Araç Takip Sistemleri Neden Kullanılmalı?

 

Kişiler araç takip sistemlerini kullanarak pek çok farklı avantaja sahip olabilirler. İnsanlar istedikleri her alanda bu sistemi gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Bu sistemin en önemli özelliklerinin başında, aracının konumunu insanlara bildirmesi gelmektedir. Kişiler isteklerine bağlı olarak enlem ve boylamlarına kadar araçlarının nerede olduğunu görebilirler. Ayrıca aracın hangi tarih ve saatte nerede olduğu bilgisi de yine araç takip sistemleri üzerinden insanlara bildirilebilmektedir. Takip sistemlerinin araçlara takılmasının sonrasında kişiler bu araçların ne zaman çalıştırıldığını ve hangi süreler içerisinde kullanıldığını öğrenebileceklerdir. Örneğin bir iş yeri sahibi, şirket araçlarından bir tanesi ile çalışanını dışarıya gönderdiği zaman bu aracın hangi zaman aralığında çalıştırıldığı, hangisinde durduğu bilgileri çok kısa süre içinde kişilere iletilecektir. Bunu bilen çalışanlar da herhangi bir vakit kaybı olmadan kısa süreler içerisinde gerekli yerlere giderek işlemlerini gerçekleştiriyor.

 

Bu durum da iş yeri sahiplerine ciddi anlamda bir avantaj sunuyor. Çalışanların verimleri araç takip sistemleri sayesinde hızlı bir şekilde yükselmeye başlıyor. Gün içerisinde aracın sizin belirlediğiniz lokasyonlara gitmesi gerekiyorsa, takip sisteminde bunu belirlemeniz sonrasında araç o lokasyonlara girip çıktığı zamanlarda kişiler bilgilendirilmektedir. Şimdilerde firmaların araç kullanımı konusunda yaşadıkları diğer bir sorun ise şoförlerin dikkatsizliği. Çünkü gereksiz hız ve trafik kuralları ihlallerinden dolayı çoğu zaman araçlar kaza yapabiliyor ya da ciddi anlamda zarar görebiliyor. Şoförün hız ihlalleri sonrasında da ceza alınabilir.

 

Böylesi durumlar hem işletmenin prestijini ciddi anlamda sarsar hem de araçların hasarları sonrasında şirket ciddi oranlarda tamir ödemeleri yapmak zorunda kalırlar. Araç takip sistemleri sayesinde artık her bir araç ile alakalı hız bilgileri kişilerin bir tık uzağında üstelik eğer ki araç istenilenden çok daha kötü bir şekilde kullanılabiliyorsa, bu sistem sayesinde araç uzaktan durdurulabilir. Aracının yakıt seviyesini merak eden ve bunu öğrenmek için aracın akşam şirkete gelmesini beklemek istemeyen kişiler de araç takip sistemleri sayesinde diledikleri her zaman yakıt seviyesini öğrenebilirler. Yakıt tüketimi incelemesi sonrasında da pek çok şirket bütçe hesaplamalarını daha etkili bir şekilde yapabiliyorlar.

 

Harcanılan yakıt seviyesinin incelenmesi demek, çalışma saatleri içerisinde ve dışarısında aracın ne kadar yakıt tükettiğini öğrenirler. Sonrasında da buna uygun çalışmalar yapabilir ya da bütçe için yakıt düzenlemeleri yapılabilecektir. Son dönemlerde üretilmiş olan araç takip sistemleri sayesinde artık insanlar araç içinden görüntü alabilirler. Bu işlem sayesinde istenilen her zaman aracın içerisinde o anın fotoğrafını çekebilir, böylece yapılan şeyler ile alakalı bilgi sahibi olunabilir. Araç takip sistemleri içerisinde genel olarak bir acil durum butonu bulunmaktadır. Herhangi bir sorunun meydana gelmesi durumunda kişiler bu buton sayesinde merkez ile kısa bir süre içerisinde iletişim kurabilir, böylece bilgi paylaşımı yapılabilir.

 

 

Araçların uzun süreler boyunca rölantide durması demek, kullanılacak benzin miktarının da ciddi bir şekilde artması anlamına gelmektedir. Bu durum aynı zamanda araçların sistemlerinde zamanla farklı hasarlar meydana gelmeye başlayacaktır. Bu da araç sahiplerine ciddi anlamda bir mali külfet getirecektir. Bekleme süresini aşağılara indirmek demek, bu mali durumu aşağılara indirmek anlamına gelecektir. Aracın rölanti durumunu öğrenmek isteyen kişiler araç takip sistemleri sayesinde bu işlemi gerçekleştirebilecektir. Araç sahiplerinin yaşamış olduğu en büyük sorunların başında ise hırsızlık geliyor. Araçların çalınması sonrasında geçmiş dönemlerde bu iş için yalnızca polisin aracı araması gerekmekteydi.

 

Böylesi durumlarda aracın bulunması kimi zaman şans eseri olacaktır. Ya da aracın çekilmesi durumunda eğer ki çekildiği bilinmiyorsa, aracın bulunması da çok zor olabilecektir. Dolayısıyla artık araç takip sistemleri sayesinde aracın çalınması ya da çekilmesi sonrasında hızlı bir şekilde araç takibi yapılabilecektir. Ayrıca bir kişi hangi nedenle olursa olsun aracın kaputunu açarlarsa, kısa bir süre içinde araç sahibine bilgi verilecektir. Böylece aracın sahibi nerede olursa olsun fark etmez, aracı ile alakalı istemiş olduğu her türlü bilgiye sahip oluyor. Bunlardan anlaşılacağı gibi araç takip sistemleri, kişilere öncelikli olarak tasarruf ve güvenlik anlamında pek çok olumlu özellik sağlamaktadır.

 

Başta araç kiralama şirketleri olmak üzere pek çok farklı sektör içerisindeki kişiler araç takip sistemlerini kullanmaktadır. Böylece araçlar kiralandığı zaman nereye gidildiği ya da herhangi bir arıza gerçekleşip gerçekleşmediği gibi bilgiler de hızlıca şirketlere iletiliyor. Ayrıca kargo şirketleri, ürünlerin teslimatlarını gerçekleştirmek adına kurulan şirketler, emniyet güçleri, güvenlik şirketleri de bu sistemi en fazla kullanan sektörler içerisinde kendine yer buluyor. Bununla birlikte yalnızca şirketler değil son dönemlerde bireysel olarak araç sahibi olan kişiler de kendi araçlarının güvenlikleri için onlara en uygun olacaklarını düşündükleri araç takip sistemleri arasından seçimlerini yapıyor ve bunları araçlarına taktırıyorlar. Sonrasında da araçlar artık hiç olmadığı kadar güvenli bir hale gelmiş oluyor.