HİZMETLERİMİZ

Turnike Sistemleri

 

 

TURNİKE SİSTEMLERİ
 

Günümüzde pek çok farklı özel ve resmi kurumda turnike sistemlerini görmek mümkün. Böyle olunca da pek çok kişi bu sistemlerin ne işe yaradığını merak ediyor. Turnikeler genel olarak iki farklı şekilde kullanılmaktadır. Bunların ilki, kişilerin serbest geçişlerine olanak tanıyan yani isteyen herkesin geçmesine izin veren sistemlerdir. Bu sistemlerin temel amacı, girişlerin düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Giriş ve çıkışların oldukça yoğun olduğu yerlerde turnike sisteminin kullanılması ile birlikte hem ziyaretçiler ve çalışanlar hem de kurum sahibine çok ciddi faydalar sağlanacaktır. Kişiler bu kurumlara giriş çıkış işlemleri yapılırken düzenli ve sıralı olunması demek; kargaşanın ortaya çıkmasını engellediği gibi görüntünün çok daha güzel bir hale gelmesine de yardımcı olacaktır.

 

İkinci sistemde ise tetik verecek bir program kullanılmaktadır. Burada parmak izi, yüz, kart tanıma ya da şifreli geçiş cihazı turnike sistemlerine monte edilir. Daha sonrasında da sistemin bulunduğu yere sadece bu sisteme kayıtlı olan kişilerin geçmesi sağlanır. Yani monte edilen sisteme tanımlı olmayan hiçbir kişi turnikeden geçemez. Bunun için ilk olarak turnikeye takılacak cihazın üzerindeki tetik uçları ile turnikenin ana kartının soketindeki ilgili alan noktalara monte edilir. Daha sonrasında geçmesine izin verilecek personellerin her birinin teker teker cihaza kaydedilmesi gerekmektedir. Bunun ardından personelin geçişi için kullanılacak cihaza bağlı olarak parmak izi, kart, yüz ya da şifreli geçiş adına yapılan kayıt işlemlerinin ardından kullanıcı eğer ki sisteme kayıtlı ise cihaz kişiye onay verir. Böylece turnike kolları geçişe izin verir.

 

Turnike kolları geçiş için kişiye belirli bir süre tanıyacaktır. Bu süre zarfında kişi turnikeden geçmezse turnike tekrardan kendini kilitleyecek ve kullanıcı tarafından geçiş olana kadar da kilitli kalır. Güvenli geçişe olanak tanıyan turnikeler pek çok farklı alanda kullanıcılarına faydalar sağlamaktadır. Tuvalet ve yemekhane giriş çıkışlarında, yönetim katına girecek idari görevlileri belirlemek için turnike sistemleri kullanılmaktadır. Üstelik bu programlar Access tarzındaki online programlara dahil edilerek kullanıldığı zaman kimin ne zaman hangi turnikeden geçmiş olduğu ya da hangi personelin ne zaman giriş çıkış yaptığı, işe gelip gelmediği gibi pek çok bilgiye de erişilmiş oluyor.

 

İhtiyaca Uygun Turnike Modelleri

 

Fabrikalar, konser alanları, stadyum gibi yerlerde kullanılabilen boy tipi turnikeler tek seferde bir kişinin geçişine uygundur. Bu tarz turnikeler yüksek güvenlik sağladığı için tercih edilmektedir. Satışa sunulmuş olan Tansa Boy Turnikeleri genel olarak iç ve dış mekanlarda sorunsuzca kullanılmak adına hazırlanmıştır. Lakin çok fazla nemin olduğu ya da tozlu alanlarda kullanılması gerekecekse, sipariş öncesinde bunun belirtilmesi gerekmekte. Böylece opsiyonel çözümler üretilebilecektir. Bu turnikeler ile tek ya da çift yönlü geçişler yapılabilmektedir. Geçişler serbest olabileceği gibi isteğe bağlı olarak kontrollü de olabilecektir. İki geçişin de kart okuyuculuğu olacağı durumlarda dahi isteğe bağlı olarak bazı zaman dilimlerinde son kullanıcı serbest bırakılabilmektedir.

 

Yaşanacak elektrik kesintileri esnasında turnikeler serbest geçişe izin verecektir. Bu durum, yasal olarak ortaya koyulmuş bir mecburiyettir. Fakat elektriğin kesintisi sonrasında turnikelerin kilitli olması istenirse, turnikeyi satın alan kurum ya da kişilerin bu isteği yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir. Turnikelerin giriş ve çıkış için dönüş yönü dahili algılayıcılar tarafından belirlenmektedir. Turnikelerin geçişlerden hemen sonra merkezlenmesi için yay ve hidrolik darbe sönümleyici kullanılmakta, böylece mekanik ve yumuşak bir merkezlenme işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır. Turnikelerin kol sayısı modeline bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.

 

Çok yoğun giriş çıkışların olduğu yerlerde kullanılan turnike sistemleri içerisinde yer alan bel tipi turnikeler aynı zamanda tripod turnikeler olarak da adlandırılmaktadır. Tansa Tripod Turnikeler de isteğe bağlı olarak iki ya da tek yönlü geçiş sağlanabilmektedir. Yangın ya da deprem gibi kişileri çok hızlı bir şekilde kaçması gerektiği durumlarda opsiyonel olarak özel bir alarm sistemi hazırlanır. Bu sistem sonrasında deprem ya da alarm isteminden alınacak olan bir kontak sonrasında turnikenin ön kolu yana kayacak ya da düşecektir. Böylece sorunsuzca serbest bir geçiş sağlanmış olur. Bununla birlikte protokol geçişlerinin yapılacağı durumlarda önceden belirlenmiş olan bir düğmeye basıldığı zaman ön kol düşürülecek ve özel ziyaretçiler sorunsuz bir şekilde turnikeden geçebilecektir.

 

Turnike modellerinin göbekleri alüminyum döküm olarak hazırlanmıştır. Kollarda ise polisajlı parlak alüminyum malzeme kullanılmıştır. Geçişlerde çoğu zaman kişilerin kıyafetleri kollara sürtünecektir. Normal zamanlarda bu durum herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak binlerce defa aynı durumun tekrarlanması sonrasında ise kollar ilk başta mat olarak hazırlanmışsa kumaşın sürtünmesinden dolayı bir kısmında parlaklık oluşabilecektir. Turnikelerin elektronik kart üzerinden açılış kapanış süreleri hazırlanabilecektir. Hafıza modu sayesinde çok daha hızlı bir şekilde geçiş yapılabilir. Kişiler eğer isterlerse mikro işlemci kontrolü sayesinde iki yönlü olarak geçiş bilgisi alabilirler. Böylece kimin hangi aralıkta turnikelerden geçmiş olduğu bilgisine de erişilmiş olur.

 

Kullanacağı turnike sistemlerinin hem kullanışlı hem de şık görünmesini isteyen kişilerin son dönemlerde en fazla tercih ettiği sistem ise hızlı geçiş turnikeleri. Genel olarak genel müdürlük, plaza, iş merkezi gibi alanlarda kullanılan bu turnikeler açılır kapanır sensörlere sahiptir. Tansa Hızlı Geçiş Turnikeleri ağaç, mermer, granit gibi pek çok farklı kaplamalar kullanılmaktadır. Böylece isteğe bağlı olarak pek çok farklı lüks çözümler üretilebilecek ve kişiye uygun tarzda özel dekorasyonlar gerçekleştirilebilmektedir. Turnikelerin içerisinde yer alan sensör algılayıcıları sayesinde kaçak geçişlere karşı perdeler kapatılmaktadır. Bunun sonrasında da alarm çalınır ve güvenlik ikaz edilir. Böylece kısa bir süre içerisinde güvenlik görevlileri bulunulan yere gelmesi sağlamış olunur.

 

Kaçak geçiş esnasında eğer ki ani kapatmada elektrik kaçağı meydana geliyor ve kişilerde hayati bir tehlike oluşma ihtimali oluşuyorsa kanat kapanmayacaktır. Bu durumda ise turnike sistemleri alarmı çalarak güvenliği bu konuda uyaracaktır. LTOP-401 modelinde ise turnikeler koridor oluşturmaktadır. Koridorun ortasında ise pleksiglas ya da camdan geçişi engelleyecek bir kanat bulunur. Gelecek olan ziyaretçi kartını okuttuğu zaman kanat açılacaktır. Ziyaretçinin geçmesi esnasında koridorda bulunan sensör algılayıcılar kartı okutan kişinin geçmesine izin verecektir. Ancak arka kısımdan kartsız bir şekilde geçiş yapılmak istendiği zaman ise kanat ani bir şekilde kapatılacak ve alarm devreye girecektir. Markanın standart olarak bilinen modellerinde koridorların kenarları paslanmaz çelik ya da siyah pleksiglastan yapılmaktadır.

 

İsteğe bağlı olarak modelin koridor boylar 2 metreye kadar çıkartılabilir. Böylesi bir durumda ise kanatlar sürekli olarak açık bırakılır. Lakin kart okutulmadan geçmek istenildiği zaman ise kanat aniden kapatılacaktır. Aşırı yoğun sistemi olan yerlerde bu tür kullanım istenilen başarılı sonuçları verecektir. Yalnız kimi zaman insanlar turnike sistemleri arasında herhangi bir engel görmediği için geçmek isteyecektir. Dolayısıyla farklı sorunlar meydana gelebilir. Böylesi sorunları engellemek adına ise firmalar aynı sistemi yalnızca kendi personelinin geçeceği yerlerde kullanması çok daha uygun olacaktır. Böylece kart okuma algılayıcılarının normaldeki hızı kadar hızlı geçiş gerçekleştirilecek ve personel geçişleri sorunsuzca gerçekleştirilmiş olacaktır.