HİZMETLERİMİZ

Yangın İhbar Sistemleri

YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ
 

 

 

İnsanların büyük bir kısmının günümüzde en fazla korktuğu konuların başında yangınlar geliyor. Sessiz tehdit olan yangınlar hiç beklenmedik bir anda, farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkmakta ve milyonlarca liralık mal kaybının yanı sıra can kaybına da neden olmakta. Günümüzde artık insanlar bu konuda daha öncesinde olmadığı kadar dikkatli bir şekilde araştırma yapıyor ve kendilerine uygun seçimleri yapmaya özen gösteriyorlar. Geçmiş dönemlerde yangın ihbar sistemlerinin sayıları son derece azdı. Böyle olunca da sistemin fiyatında ciddi yükselmeler meydana geliyordu. İnsanlar da bundan dolayı her ne kadar isteseler de bu sistemleri sayın alamıyorlardı. Ancak şimdilerde gerek evlerde gerekse kurumsal firmalarda yangın ihbar sistemleri kullanılmaya başladı.

 

Bu sistemlerin en büyük özelliklerinin başında, kişiler bu alanlarda olmasalar bile yangının başladığı anda ilgili yerlere haber verilecek ve kişilerin bulunduğu yerde duman ortaya çıktığı an yangın ihbar sistemleri devreye girerek sorunların çok daha büyük bir hale gelmesi engellenmiş olacaktır. Düşünülenin aksine yangın ihbar sistemlerini satın almak için kişilerin çok yüksek oranlarda bütçe ayırmasına da hiç gerek yoktur. Ekonomik durumlara ve istenilecek sisteme göre farklı yangın ihbar sistemleri arasından seçim yapmak mümkündür. Yangın, duman ve ısı algılayıcı sensörler sayesinde böylesi bir durum meydana geldiği an çok yüksek bir şiddette uyarı verilecektir. Böylece kişiler çok hızlı bir şekilde bulunulan alanı boşaltacaklardır.

 

Satın alınacak yangın ihbar sistemleri, daha öncesinde denenmiş ve ondan sonra satışa sunulmuştur. Yani ürünleri satın alacak kişilerin akıllarında bu konu ile alakalı hiçbir soru işareti kalmaz. Yangın ihbar sistemleri genel olarak 3 ana noktaya ayrılmaktadır. Kontrol ünitesi, ikaz sirenleri ve algılayıcı dedektörler bu noktalardır. Üstelik yangın ihbar sistemleri istenirse hâlihazırda bulunan güvenlik sistemleri içerisine çok kolay bir şekilde entegre edilebilen sistemler sayesinde bir taraftan hırsızlıklar diğer bir taraftan da insanlara zarar verecek diğer bir etken olan yangından da kurtulunmuş olacaktır. Yangın ihbar sistemlerinde dikkat edilmesi noktalardan biri ise sistemlerin periyodik olarak bakımlarının hiçbir şekilde aksatılmadan yapılmasıdır.

 

İster ev isterse kurumsal bir firma için yapılacak bakım işlemleri sayesinde artık hiçbir sorun yaşanmadan bu mekanlar yangınlardan kendilerini korumayı ya da yangının başlaması sonrasında çok daha büyük zararların meydana gelmesi engellenmiş olacaktır. Şimdilerde Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği’nin devreye girmesi ile birlikte artık tehlike sınıf orta olan, toplam kullanım alanı 1000 metrekareyi geçecek binalar, moteller, oteller, misafirhaneler, huzurevleri, pansiyonlar, yatakhaneler gibi bütün olarak yatılan yerlerde, yüksek binalarda ve diğer tarzdaki yapılarda yangın ihbar sistemleri kullanılması zorunludur. Kişiler eğer ki böylesi yapılar için ruhsat almak istiyorlarsa ekipler bu binalara gelerek incelemeler yapar, sonrasında da yangın ihbar sistemlerinin olup olmadığına bakılır ve buna göre ruhsat verilir.

 

İhtiyaca Uygun Yangın İhbar Sistemleri

 

Bünyemizde iki ayrı ana kategori içerisinde yangın ihbar sistemleri bulunmaktadır. Bunlar adresli ve konvensionel yangın alarm sistemleridir. Adresli yangın alarm sistemleri içerisinde yer alan IRIS, EN54’ün en önemli özelliklerinden bir tanesi; 4 daireye kadar koruma sağlamasıdır. 96 kapsamalı bölgelerin her birinde gecikme programlaması yapılabilmektedir. İsteyen kişiler yangın ihbar sistemlerinden bir tanesi olan bu modeli gece isteyenler ise gece kullanabilirler. Kişiler ProsTE yazılım üzerinden bilgisayarlar sayesinde sistemlerini programlama imkanına erişmiş olacaklardır. Diğer bir model olan SIMPO ise analog tarzda adreslenebilir bir yangın ihbar panelidir. 500 cihaza kadar küçük tarzda adreslenebilir sistemler için en ideal çözüm olarak kişilere sunulmaktadır.

 

SIMPO 2 çevrim kapasiteli ve 16 zon göstergeli bir paneldir. Her çevrim Teletek Elekctronics protokolünü desteklemekte olan SensoIRIS serisi içerisinden 250 tane cihaz kapasiteli olacak şekilde hazırlanmıştır. Sistem surumu LED göstergeler ve LCD ekran ile görüntülenebilmektedir. Panelin dış kutusu metalden tasarlanmıştır. Böylece dış etkenler panele zarar veremeyecektir. SensoIRIS serisinde ise montaj yüksekliği ürüne bağlı olarak değişim göstermektedir. T110’un korumalı alanı 35 m2’ye kadar, montaj yüksekliği ise 3,5 m2’ye kadar çıkabilir. TTE protokolü ve EN54-5’e göre uyumlu olarak hazırlanmıştır. M140 modelinde ise kontrol panelinden yüksek/normal/orta/düşük olmak üzere 4 farklı duyarlılık düzeyi bulunaktadır. Kişiler, bulundukları alana bağlı olarak duyarlılık düzeyi seçimi yapabilirler.

 

Bunların yanı sıra yangın ihbar sistemleri içerisinde bulunan SensoIRIS GAS ile birlikte ev ve iş yerlerinde gaz dedektörleri kullanımı yaygınlaşmaya başlıyor. TTE haberleşme protokolünü destekleyen adreslenebilir yangın ihbar panellerinde kullanılmak adına özel bir şekilde hazırlanmıştır. Ürün propan ve metan, bütan gaz kaçaklarının tespit edilmesini sağlamaktadır. Dedektör, elektromanyetik valf kontrolü için ek alarm çıkışlarına sahiptir. SensoIRIS GAS isimli ürünün donanım seti içerisinde bulunan montaj ayağı sayesinde duvara montaj işlemleri de kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. Gaz dedektörü panel üzerinden programlanmaya elverişlidir. Bunların dışındaki ikinci kategori ise konvensionel yangın alarm sistemleridir. İnsanlar, bulundukları yere en uygun olan yangın ihbar sistemleri arasından seçimlerini yapabilirler.

 

Konvensionel yangın alarm sistemleri içerisinde yer alan MAG 2 M, SensoMAG serisi içerisinde yer alan bir dedektörler kullanılarak sayı 32’ye çıkartılabilmektedir. Manuel test performansının yanı sıra 1’er adet yangın ve hasar çıkışı bulunaktadır. Türkçe ön paneli sayesinde yapılacak işlemler sorunsuzca gerçekleşebilir. MAG 4 M modelinde her 4 sabit bölge için 20’ye kadar dedektör kullanılabilmektedir. 2 izlemeli siren çıkışı sayesinde 1 hasar ve yangın çıkışı bulunuyor. Metal kutulu yangın ihbar sistemleri içerisinde yer alan MAG 4 M, Türkçe ön paneli ile kullanıcı dostu bir yapıya sahiptir. LED durum gösterge panelinin yanı sıra iki farklı seviye arasında geçiş yapılması adına erişim tuşları bulunmaktadır.

 

Kişiler, isteklerine bağlı olarak her bir alan ya da siren için yetkilendirme ya da yasak koyma işlemlerini de kolaylıkla yapabilirler. EN54-2/4 sertifikalı yangın ihbar sistemlerinden bir tanesi olan MAG 8 Plus da taban panelindeki alanların sayısı 8 iken bölgedeki dedektörlerdeki panel sayısı 16’ya çıkıyor. Modelde kullanılacak maksimum dedektör sayısı ise 512. Böylece özellikle de geniş alanlarda bu model rahatlıkla kullanılabilmektedir. Modelin üzerinde yer alan el düğmeleri sınırsız sayıdaki alana bağlanabilmektedir. Ayrıca her bir alan için yetkilendirme ya da yasaklama adına çalışmalar yapılabilir. Yönetim için zil, durum gösterge paneli için LED ekran da yine bu modelde kullanılabilmekte. Sirenler için isteğe bağlı olarak 12 farklı çıkış ayarlanabilir.

 

Çift hareketli rejimin yanı sıra aktivasyon sirenler için isteğe bağlı olarak zaman gecikmesi ayarı yapılabilir. Tek pille çalışan modelin ön yüzünde bulunan Türkçe paneller sayesinde istenilen ayarlamalar çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bulunduğu yerin yangın gibi çok ciddi anlamda maddi manevi zarar verecek bir durumla karşı karşıya kalmasını engellemek adına kullanılacak yangın ihbar sistemleri için öncelikli olarak kapalı alan ile alakalı incelemelerin yapılması gerekmektedir. Daha sonrasında da bu bölgeye en uygun olacağına inanılan sistemler içerisinden doğru seçim yapılır. Böylece kişiler gerek kendilerini gerekse sevdikleri ve maddi yatırımlarını korumaya almış olabiliyorlar.